Trakcja na autostrady eHighway – plan elektryfikacji dróg

W okolicach Frankfurtu w Niemczech oddano do użytku zelektryfikowaną część autostrady A5. Pięciokilometrowy odcinek drogi wyposażono w sieć trakcyjną współdziałającą z pojazdami ciężarowymi wyposażonymi w pantografy. Segment autostrady ma pełnić funkcję testową w celu zbadania funkcjonalności i efektywności tej koncepcji.

Niemieccy przedstawiciele technologii eHighway sądzą, że w przypadku pozytywnych recenzji takiego rozwiązania zostanie zelektryfikowania jedna trzecie niemieckich autostrad, a z jej wykorzystaniem będzie mogło pracować 80% procent pojazdów ciężarowych. Projekt eHighway zakłada znaczne obniżenie kosztów transportu, jak również zmniejszenie emisji dwutlenku węgla czy innych szkodliwych dla środowiska gazów.

Od technicznego punktu widzenia linie trakcyjne działają pod stałym napięciem 700 V. Sama technologia związana z dostarczaniem energii elektrycznej do układów napędowych jest stosunkowo prosta i łatwa w zastosowaniu ze względu na analogię do układów kolejowych czy trolejbusowych. Układy napędowe dostosowane do współdziałania z siecią trakcyjną, byłby napędami hybrydowymi, które łączyłyby zalety układów spalinowych i układów elektrycznych. Napęd hybrydowy umożliwiałby swobodną jazdę na niezelektryfikowanych drogach, podczas awarii trakcji czy podczas wyprzedzania. Co więcej, zastosowanie takiego rodzaju napędu cechuje się większą sprawnością w porównaniu do napędów z silnikiem spalinowym, a także umożliwia zastosowanie technologii hamowania rekuperacyjnego. Hamowanie rekuperacyjne jest procesem, w którym zmniejszenie prędkości odbywa się przy pomocy silnika elektrycznego ‑ część energii kinetycznej pojazdu byłaby odzyskiwana i oddawana w postaci energii elektrycznej do sieci.

Oddany fragment autostrady A5 jest kolejnym elementów testów ten technologii. Pierwsze testy odbywały się od 2016 roku w Szwecji, USA i Niemczech i były prowadzone przez firmę Siemens.

Źródła:
[1] – rynekinfrastruktury.pl
[2] – mobility.siemens.com/global/en/portfolio/road/ehighway.html
[3] – Plougmann A., Design of a Siemens eHighway System Implemented across Funen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *