Elektrownie termo-solarne z tysiącami luster

Skomplikowany system luster pomaga nie tylko przy robieniu zdjęć, ale może być również alternatywną drogą do pozyskiwania energii elektrycznej ze Słońca. W chilijskim regionie Antofagasta oddano do użytku część elektrowni pozyskującą energię słoneczną, jednak nie za pomocą paneli fotowoltaicznych tylko przy pomocy luster i stopionych soli.

W elektrowni Cerro Dominador Concentrated Solar Power zastosowano 10 600 luster, które odbijają promienie słoneczne i koncentrują je na szczycie wieży. W jej wnętrzu znajdują się ciekłe sole, które są nagrzewane do 560 stopni Celsjusza i pełnią funkcję magazynów ciepła. Za pomocą odpowiednich wymienników, energia cieplna rozgrzanych soli ogrzewa wodę. W wyniku oddziaływania dużej temperatury woda zamieniana jest w parę wodną, która następnie jest przekazywana do turbiny parowej, by w dalszym etapie generacji wytworzyć energię elektryczną.

W przeciwieństwie do elektrowni fotowoltaicznych ta elektrownia cechuje się większą stabilnością pracy. Układy fotowoltaiczne produkują energię elektryczną tylko, gdy są oświetlane. Natomiast zastosowanie nagrzanych, ciekłych soli umożliwia magazynowanie energii w postaci ciepła. Z tego względu chilijska elektrownia można zmagazynować energię cieplną nawet do 18 godzin pracy, przez co produkcja energii elektrycznej może być ciągła i stabilna przez okres całej doby.

Pod względem technicznym elektrownia została zaprojektowana na 110 MW mocy elektrycznej. Analizując liczby, można zauważyć, że elektrownie tego typu potrzebują bardzo dużej powierzchni. Układ zbudowany jest z centralnej wieży o wysokości 250 metrów i luster, które zajmują powierzchnie 700 hektarów. Pod względem ekologicznym omawiana elektrownia ma zapobiec emisji 643 000 ton dwutlenku węgla.

Obok omawianej elektrowni znajduje się również farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW. Oba te obiektu mają ze sobą współpracować — nie tylko przy produkcji energii elektrycznej, ale również przy stabilizacji swojej pracy. Układ tych dwóch elektrowni został zaprojektowany na moc 210 MW, co na warunki Polski można porównać do Elektrowni Solina. Podawany koszt elektrowni to aż 1,4 miliarda dolarów, co można w przybliżeniu porównać do kosztów czterech niewybudowanych elektrowni Ostrołęka C.

Źródła:
[1] – businessinsider.com.pl/wiadomosci/blok-weglowy-ostroleka-c-to-miliard-zlotych-strat-i-niespelnione-obietnice-politykow/0s30cm0
[2] – cerrodominador.com
[3] – en.wikipedia.org/wiki/Cerro_Dominador_Solar_Thermal_Plant
[4] – pgeeo.pl/Nasze-obiekty/Elektrownie-wodne/Solina
[5] – wnp.pl/energetyka/10-tys-luster-produkuje-energie-w-chile,462354.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *