Początki wodnej elektromobilności – Moritz Hermann Jacobi

Elektromobilność to w zasadzie nie jest nowe pojęcie, a raczej odgrzanie starego kotleta. Jednym z prekursorem tej gałęzi techniki był Moritz Hermann Jacobi ‑ pruski inżynier, wynalazca w dziedzinie elektrotechniki.

Jacobi swoją karierę rozpoczął w Królewcu na początku lat trzydziestych XIX wieku. Jego jednym z największych osiągnięć było skonstruowanie silniki elektrycznego, który zastosował do napędu łodzi.

Łódź Jacobiego była pierwszą jednostką pływającą z napędem elektrycznym. Miała 8 metrów długości a na pokładzie mieściły się baterie cynkowe o wadze 200 kilogramów, które zasilały silnik elektryczny o mocy 300 watów.

Pierwszy jej test odbył się na rzece Newa w Rosji. Łódź poruszała się z prędkością 2,5 km/h i przewiozła na drugi brzeg rzeki dwunastu pasażerów. Ze względu na udany test łódź znalazła tam zastosowanie w życiu codziennym. Co ciekawe po trzech miesiącach pracy z baterii cynkowych ubyło ponad 10 kilogramów cynku.

Jacobi nie zaprzestał pracy nad napędem elektrycznym w łodziach. W ciągu trzech lat pracy opracował ulepszoną baterię zbudowaną na bazie cynku i platyny oraz skonstruował ulepszony silnik o mocy około 1000 watów. Jego ulepszona wersja łodzi poruszała się z prędkością 4 km/h.

Źródła:
[1] – https://www.eti.kit.edu/english/1382.php
[2] – https://ethw.org/Electric_Boats

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *